מתבגרים

מי מאיתנו לא שמע בנעוריו את הביטוי "זאת התקופה הכי יפה בחייך, אתה עוד תגעגע אליה" ?

גם אם לאחר שנים אנחנו מסתכלים על תקופת הנעורים בנוסטלגיה, הרי שתקופת ההתבגרות היא בהחלט לא פשוטה, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית.

הגוף עובר שינויים הורמונאליים שעשויים לפגום בדימוי העצמי: גבוה מידי, נמוך מידי...שאלות לגבי מעמד בחברה, העתיד והעולם בכלל ,שאלות שלא תמיד מצליחות לקבל תשובות .

המעבר מילדות לבגרות אף פעם לא היה פשוט, ונראה כי בימינו הוא אפילו מורכב יותר. תום הילדות מסתיים היום בגיל מוקדם יותר מבעבר. לתקשורת ,לסביבה ולחברה יש השפעה עצומה על הדימוי העצמי של המתבגר. אם נוסיף לכך את מרד הנעורים מול ההורים ומערכת החינוך נקבל תקופה מאוד מבלבלת עבור הצעירים.

מצד שני, תקופה זו גם יכולה להיות תקופה של בנייה והעצמה, זהו גיל בו הצעירים כבר אינם רק ילדים המרוכזים סביב הצרכים הראשוניים שלהם והם מתחילים להיפתח לעולם ולשאול שאלות.

בעיות אופייניות לגיל ההתבגרות

1.בעיות עור- מהבעיות הנפוצות ביותר; חוסר איזון של בלוטות החלב, לרוב מסיבות תורשתיות והורמונאליות, הגורמות להופעת פצעונים על הפנים המכונים "אקנה". אומנם, לא מדובר במחלה בעלת השפעות בריאותיות מלבד הופעת הפצעים עצמם, אך לעיתים היא מטופלת בעזרת תרופות אנטיביוטיות (שמומלצות אך ורק במקרים קשים במיוחד) .

אצל רוב בני הנוער התופעה נעלמת עד גיל 18, אולם דווקא במהלך גיל הנעורים, שהינו קריטי לבניית הדימוי העצמי, התופעה יכולה לגרום תסכול וחוסר ביטחון.

2.השמנה- נגרמת עקב שינוים הורמונאליים ,תזונה שאינה מתאימה לצרכי הגוף ובילוי זמן רב ללא תנועה (בישיבה על המחשב ולמידה למבחנים). השמנת יתר עשויה להשפיע לרעה על הבריאות ולפגוע בדימוי בעצמי .

3. "מצבי רוח" – שם כולל למצבים רגשיים הנובעים מסיבות שונות: מצב חברתי ,מצב הורמונאלי,תזונה,לחץ במבחנים, התאהבויות נכזבות, דאגה לגבי העתיד ובלבול הנובע באופן טבעי מתוך תקופת ההתבגרות. מצבים כאלו יכולים לנוע החל ממצב רוח רע החולף אחרי כמה שעות ועד התקפי זעם,הסתגרות מפני העולם ודיכאון ממשי המלווה אותם לכל אורך תקופת ההתבגרות .

4.כאבי גדילה- כאב המופיע בדרך כלל באזור הגפיים התחתונות, ללא אבחנה פיזיולוגית ספציפית שרבים מבני הנוער סובלים מהם. ההשערות הרפואיות לכאב הן פעילות יתר של השרירים (אם כי אין הבדל מהותי בין מתבגרים העוסקים בפעילות גופנית לבין כאלו שלא) וכן חוסר התאמה של מערכת העצבים לגודלו המשתנה של הגוף בעיקר כאשר יש "קפיצה" בצמיחה. כאבים אלו חולפים מעצמם כחצי שנה אחרי שהתחילו . למרות שלכאב עצמו אין השפעה בריאותית ארוכה, המתבגר עשוי לסגל יציבה לקויה על מנת להימנע מהפעלת משקל גוף על המקומות הכואבים.

5.הפרעות קשב וריכוז - - Attention Deficit Disorder- ADD  הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות

ו - ADHD- Attention deficit hyperactivity disorder - הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות הינן תופעות שהסיבות להן יכולות להיות גנטיות ,סביבתיות,תזונה לא נכונה ,אופן היחסים עם ההורים והקשר לסביבת הלימודים ועוד סיבות רבות ומגוונות.

מה מקנה טיפול הוליסטי למתבגר?

בעזרת טיפול הוליסטי נוכל להתגבר על בעיות של גיל ההתבגרות על ידי שיחה,טיפולים פיזיים, הקניית הרגלי תזונה, יציבה ותנועה נכונים .יש לזכור כי תקופת גיל ההתבגרות נתונה לרגישויות יתר, לעיתים, רגישויות אילו עשויות ליצור טראומות נפשיות ואנרגטיות שישפיעו על הן על המצב הפיזי של המתבגרים והן על ראיית עולמם. אם אתם הורים למתבגרים החשים שינוי מהותי בהתנהגותם, כגון : דיכאונות ,התקפי זעם, ירידה בלימודים ובמוטיבציה הכללית, שינויים קיצוניים ברמת התיאבון (אכילה מוגברת או הימנעות ממזון) הסתגרות והפרעות קשב וריכוז, טיפול הוליסטי בהחלט בא בחשבון.

ברוב המקרים, הילד שלכם בסדר גמור ופשוט מגיב בעוצמה לשינויים העוברים עליו. מסגרת טיפולית תומכת ונכונה תוכל לפתור את מירב הבעיות הנובעות ממצבים אלו ולהחזיר את המתבגר אל דרך המלך, כאשר הוא מצויד בכלים חדשים להתמודדות. כמו כן, טיפול הוליסטי יוכל להשרות עליו רוגע ,לעזור לו להניח יסודות להרגלי חיים בריאים ,לאמץ דימוי גוף חיובי ולתת לו כלים חדשים ומענה לשאלות שעולות.

טיפול הוליסטי למתבגרים הוא לא רק טיפול אלא היכרות עם החבר הכי טוב שלהם שילווה אותם הלאה- היכרות עוצמתית עם עצמם!

 

 

 

 


<< חזרה למאמרים