טיפול  בפגים

לידה היא אחד האירועים המשמחים ביותר בחיים. התהליך הארוך של יצירת חיים ברחם מגיע לסיומו והופך לתינוק בעל מערכת חיים אוטונומית .

תהליך הלידה עשוי לעיתים להסתיים בלידה מוקדמת או תינוק קטן שעדיין לא מפותח דיו.

פג הוא תינוק הנולד לפני השבוע ה-37 להריון או במשקל של פחות מ-2 קילוגרם.

כיום הרפואה מאפשרת להמשיך היריון בסיכון עד שלב מתקדם יותר, אולם לא תמיד מצליחים להגיע להיריון מלא והתינוק נולד פג. הרפואה ערוכה היטב לטפל בפגים ואחוזים גדולים ביותר מהתינוקות הנולדים במצב פגות צולחים בשלום את התקופה הראשונה לחייהם ויוצאים מבית החולים כתינוקות בריאים שהופכים לילדים מאושרים.

תקופת הפגות אינה פשוטה עבור התינוק, שעלול להתמודד עם זיהומים ומחלות הנובעות מכך שגופו יצא לעולם בטרם נבנו בו בשלמות כל המערכות המאפשרות לתינוק בריא להתמודד עם העולם שמחוץ לרחם.

גם להורים תקופה זו אינה פשוטה: חוסר הוודאות והדאגה לגבי בריאותו של התינוק, שעשויה לעבור עליות וירידות, הצורך בנסיעות חוזרות ונשנות מביתם לבית החולים אינם פשוטים ועשויים להביא את ההורים לתשישות .אחד הדברים שיכולים לסייע במיוחד זה טיפול אנרגטי .

במה עוזר הטיפול האנרגטי ?

התינוק הקטנטן ששוכב באינקובאטור דומה עדיין לעובר, אבל למעשה, מדובר כבר בבן אדם בעל מערכות ואיברים עצמאיים לגמרי אם כי לא מפותחים דיים. במהלך תקופת הפגות הגוף הקטן שלו רגיש ביותר וכל זיהום, גם אם מינורי, ישפיע על כלל ההתפתחות הפיזית והנפשית של הפג גם לאחר תום הטיפול הרפואי. הפג זקוק לסביבה המדמה רחם (אינקובאטור) ותנאים סטריליים כדי למנוע זיהומים ובכדי להמשיך להתפתח בצורה תקינה היות והמערכת החיסונית שלו פגיעה מאוד בשלב זה.

טיפול אנרגטי מאפשר למערכות לחדש את עצמן ולבנות מחדש את מעגלי האנרגיה ולחזק באופן משמעותי את מערכת החיסון של התינוק, כדי שכל משאביו, יהיו מופנים לחיזוק ולצמיחה חיונית.

הטיפול האנרגטי חשוב מאוד גם להורים:

התינוק כבר אינו מחובר לאם בחבל הטבור, אך יחד עם זאת, ההשפעה המעגלית ביניהם עדיין קיימת.טיפול באימא מאפשר לה להתחבר לכוחות שלה,להרגיש רעננות ולהכיל את עצמה ואת התינוק.

בנוסף ,ישנו גורם חשוב מאוד והוא המגע של האימא בתינוק אשר עוזר הן לתינוק לקבל ביטחון ,הגנה וקשר עם האימא גם כאשר הוא מחוץ לרחם (כל תינוק זקוק לכך אך פג במיוחד מאחר והוא יצא לעולם מוקדם יותר) והן לאימא להמשיך לתת הגנה ובטחון ולהיות קרובה לתינוק שנמצא בסביבה מנותקת ולא טבעית.

ישנם אף מחקרים שמראים שפגים שעברו את תקופת האינקובאטור ללא מגע עלולים לחוות במהלך חייהם פחד נטישה.

האימא מהווה מפתח ויסוד חשוב במיוחד בתהליך חיזוקו של התינוק מאחר וחלק מהתזונה שלו נשענת על חלב האם (בהנקה ישירה או בשאיבה) אשר מושפע ממצבה הנפשי והפיזי של האם ,כלומר ככל שהאימא תהיה במצב מאוזן יותר כך השפעתה המחזקת על התינוק תהיה גדולה יותר.

הטיפול משפיע לטובה על מצבה הנפשי של האם ומאפשר לה לתת לתינוק הקטן את מלוא המשאבים הפיזיים, הנפשיים והאנרגטיים, על מנת להביא לשחרור מהיר ככל האפשר מבית החולים כתינוק בריא .

 


<< חזרה למאמרים